19 июня в детском саду №42 «Мамонтенок» прошел детский праздник — ысыах. Дети ознакомились с традициями и обычаями народа Саха. Обряд благословления провела алгысчыт Уйусхаана. На мероприятии приняли участие дети, работники детского сада и родители. По традиции проведения праздника ысыах, дети пели песни, танцевали, читали стихи и соревновались по национальным видам спорта. Праздник завершился круговым танцем осуохай и угощением национальными блюдами.

Бэс ыйын 19 күнүгэр «Мамонтенок» оҕо уһүйааныгар ого ыһыаҕа буолан ааста. Оҕолор Саха норуотун сиэрин-туомун кытта билистилэр. Ыһыаҕы алгысчыт Уйусхаана алҕаан саҕалаата. Бу тэрээһиҥҥэ уһуйаан иитиллээччилэрэ, үлэһиттэрэ уонна төрөппүттэрэ көхтөөхтүк кытыннылар. Сиэри-туому тутуһан, оҕолор ырыа ыллаатылар, хоһоон аахтылар, үҥкүүлээтилэр уонна сахалыы оонньуулары оонньоотулар. Ыһыахпыт оһуохайынан уонна минньигэс астаах түһулгэнэн түмүктэннэ.